pieniądzeKażda firma, bez wyjątku, ma swój Wewnętrzny System Windykacji Należności (WSWN). Firmy decydują o przyznawaniu odroczonego terminu płatności, o długości tego terminu, wysyłaniu upomnień, kierowaniu spraw do sądu o niezapłacone kwoty itp.

Problem więc nie w tym czy taki system jest, ale w tym, czy jest zbudowany poprawnie i czy działa dostatecznie sprawnie?

Dobrze zorganizowany i funkcjonujący WSWN zbudowany jest na trzech poziomach. Każdy z nich zawiera, minimum, składniki podane niżej i żaden poziom nie jest pomijany. Nie znam przypadku pogłębiana się problemów z płynnością finansową w firmie dysponującej podobnym modelem. Wydaje się, że sam model to wyklucza. Oczywiście nic nie uchroni finansów firmy przed "nieoczekiwanym" - bankructwo strategicznego partnera, wypowiedzenie głównej umowy kontraktowej, defraudacja środków - jednak WSWN może przyczyniać się do wcześniejszego wykrywania nawet takich sytuacji.

1. Pierwszy poziom: wskaźniki ekonomiczne, ich obserwacja i analiza.
2. Drugi poziom: organizacja wewnętrznego systemu spływu należności.
A) Informacja o kliencie.
B) Ustalenie reguł kredytowania.
C) Ustalenie, kto i dlaczego on zajmuje się kontrolą spływu należności. stat
D) Trening i szkolenie widykatorów wewnętrznych.
E) Wypracowanie i wdrożenie procedur postępowania.
3 Trzeci poziom: przekazanie sprawy do specjalistycznej firmy windykacyjnej.

Realizujemy projekty audytu stanu obecnego oraz dwrożenia i monitorowania WSWN w firmie, opartego o wskazane wyżej zasady.

 

 

 

 BWM Jerzy Fiuk; tel. 601 773 172; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.